Nie mam co robić, czyli jak znaleźć sobie hobby

Wyświetleń: 1920

Każdy człowiek powinien mieć jakieś konstruktywne zajęcie, coś co go będzie interesowało oraz absorbowało jego uwagę. Jest to niesamowicie ważne z wielu różnych powodów. Po pierwsze, mamy się czym zająć w wolnym czasie, a po drugie bezustannie się rozwijamy. Starając się wybrać określoną aktywność, warto byłoby kierować się przede wszystkim preferencjami indywidualnymi.

Jednemu podoba się to, drugiemu coś zupełnie innego. Ponadto jeden będzie dobry w tym, drugi w czymś kompletnie odmiennym. Nie starajmy się robić czegoś na siłę tylko dlatego, że jest to obecnie na topie czy tym samym zajmuje się nasz znajomy. Pasja ma być przyjemnością, sposobem ucieczki od rzeczywistości, lekiem na stres i roztargnienie, a także czymś, co nigdy nam się nie znudzi. Jeśli jesteśmy ludźmi pełnymi energii, kochamy adrenalinę i w życiu generalnie szukamy wrażeń, warto byłoby, abyśmy postawili zwłaszcza na sporty ekstremalne. Są one świetnym wariantem zarówno dla twardych panów, jak i odważnych pań. Pozwalają rozładować napięcie, wyzwolić agresję i dać upust skumulowanym nerwom.

Dla kobiet delikatnych oraz wrażliwych polecanym zajęciem jest scrapbooking, a zatem efektowne modelowanie albumów na zdjęcia i pamiętników. Przyklejanie wszystkiego, co mamy pod ręką, dekorowanie oraz zdobienie – wszystko to możemy wykonywać jak chcemy i kiedy chcemy. Liczy się wyłącznie nasz indywidualny pomysł oraz kreatywność, którą akurat w przypadku tego hobby trzeba się wykazać. Poza tym, warto też pamiętać o jeszcze innym aspekcie, a mianowicie cierpliwości, jaka jest cechą zdecydowanie najcenniejszą, jeśli mowa o scrapbookingu. Malowanie, rysowanie, wycinanie, przyklejanie i inne robótki ręczne wymagają determinacji, spokoju i opanowania.

Hobby polecanym dla całej rodziny jest natomiast decoupage, a więc charakterystyczna, wywodząca się z Francji, technika zdobienia, która polega na naklejaniu na dekorowane powierzchnie wszystkiego, co tylko chcemy. Motywy zdobnicze są na tyle zróżnicowane, że w zasadzie śmiało można stwierdzić, że wszystko jest tu dozwolone. Najważniejszą cechą decoupage jest natomiast solidność i precyzja. Dekoracja ma zostać tak przytwierdzona do podłoża, aby zlała się z nim strukturą. Przejeżdżając dłonią po kubku, wazonie czy flakonie nie powinniśmy czuć żadnej różnicy w formie. Dlatego też praktykując metodę zdobienia decoupage wraz z dziećmi, uczymy maluchy jak ważna okazuje się dokładność.

Do zabaw typowo męskich, również chętnie polecanych, jako ciekawe hobby, zaliczyć należy między innymi modelarstwo. Odzwierciedlanie rozmaitych obiektów, budynków, przedmiotów, nawet skrawków terenów jest pasją wymagającą ogromnych zdolności manualnych. Poza tym, warto też pamiętać, że zajęcia plastyczno-techniczne, do których opisywane tu modelarstwo można zaliczyć, są niesamowicie rozwijające zdolność kojarzenia oraz myślenia przestrzennego. W związku z tym, warto stwierdzić, że układanie modeli, którymi przeważnie są pojazdy, jest wręcz kunsztem i dziełem rękodzielniczym. Taka pasja to zajęcie nie przejściowe, ale długotrwałe, którym zaraża się z pokolenia na pokolenia – od dziadka, przez ojca, syna, wnuka i prawnuka. Z ułożonych modelów powstają prawdziwie drogocenne kolekcje. 

InspiroCMS © 2010. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Zgłoś błąd