Aktualnie znajdujesz się: Strona główna / Artykuły / Stres - źródło kłopotów

Stres - źródło kłopotów

Dodano: 2012-11-22 12:36:29
Wyświetleń:
Średnia ocena: 0,00 (wszystkich głosów: 0)

Zachowanie zdrowej równowagi nie jest proste i nie wielu z nas to się tak naprawdę udaje. Szybkie tempo życia, wygórowane ambicje i wymagania pracodawców wobec pracowników i nas samych wobec siepie prowadzą do permamentnego stresu i zmęczenia.
Często mówimy, że stres motywuje do działania. O ile jest on krótkotrwały można by się z tą tezą zgodzić. Z natury bowiem człowiek przygotowany jest na radzenie sobie z krótkotrwałym okresem napięcia (kilka dni), związane jest to z procesem ewolucyjnym, który przygotował człowieka na taka sytuację. Niestety życie w przewlekłym stresie ma same skutki negatywne. Stres uważany jest za główną przyczynę wielu chorób psychosomatycznych.
Badania dowodzą, iż na stres bardziej od mężczyzn narażone są kobiety. Związane jest to z dobowym poziomem hormonów. O ile u mężczyzn w godzinach popołudniowych poziom hormonów stresowych spada do zera o tyle u kobiet po południu obniża się, jednak do zera spada dopiero w  momencie snu.
Obecne na całym świecie obserwuje się bardzo niepokojące zjawisko jakim jest „wypalanie się” osób - przekroczenie przez te osoby stanu równowagi między wykorzystaniem zgromadzonych zasobów organizmu a możliwością ich regeneracji i odnowy. Brak regularnego wypoczynku (snu), duży poziom stresu prowadzi do spadku formy zarówno zdrowia psychicznego jak i fizycznego. Organizm człowieka przestaje reagować nawet na pozytywne bodźce gdyż zapasy energii zostały wyczerpane.

Podziel się!
Oceń artykuł
InspiroCMS © 2010. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Zgłoś błąd