Aktualnie znajdujesz się: Strona główna / Artykuły / Rodzaje stresu

Rodzaje stresu

Dodano: 2012-11-22 12:42:41
Wyświetleń:
Średnia ocena: 0,00 (wszystkich głosów: 0)

Stres to nieodzowny element naszego życia. Towarzyszy nam w sytuacjach kryzysowych, jak również w tych postrzeganych jako pozytywne. Nie tylko śmierć bliskiej osoby ale i ślub wiążą się ze stresem. W obu przypadkach mamy do czynienia z tak zwanym ostrym stresem, który ma charakter krótkotrwałego napięcia. Pozwala on nam na  stawiać czoła przeciwnościom, pobudza naszą czujność, spostrzegawczość pozwala zebrać siły i „odeprzeć atak”. Powodowani takim rodzajem stresu działamy zdecydowanie i szybko. Pozwala nam sprostać nagłym sytuacjom i odchodzi umożliwiając powrót do równowagi.
Problemem jest stres długotrwały, któremu poddawani jesteśmy każdego dnia. Stres przewlekły prowadzi do wielu niebezpiecznych chorób. Nie dawanie organizmowi możliwości regeneracji, skutkuje szeregiem negatywnych skutków. Człowiek robi się apatyczny, obniża się jego efektywność w pracy, stajemy się nerwowi. Towarzyszy nam często uczucie lęku i bezsilności. Mamy zaburzenia apetytu co często wiąże się z otyłością lub wręcz przeciwnie z brakiem apetytu. Przewlekły stres prowadzi często do zawałów serca i chorób nowotworowych. W takim przypadku stres z czynnika motywującego do działania staje się stresorem.
Bez względu na rodzaj stresu jaki nas dotyka warto nauczyć się jest z nim walczyć. Nie jest to łatwe działanie jednak panowanie nad nim może nam tylko przynieść wiele korzyści. Uniknąć się go nie da dlatego warto jest nauczyć się z nim żyć aby nas motywował a nie nam szkodził.
 

Podziel się!
Oceń artykuł
InspiroCMS © 2010. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Zgłoś błąd