Aktualnie znajdujesz się: Strona główna / Aktualności / Muzyka w walce ze stresem

Muzyka w walce ze stresem

Dodano: 2012-11-22 12:47:54
Wyświetleń: 2222
Średnia ocena: 0,00 (wszystkich głosów: 0)

Muzykoterapia cieszy się coraz większym uznaniem. Coraz częściej i chętniej z niej korzystamy w różnych dziedzinach życia. O tym, iż muzyka łagodzi obyczaje wiadomo nie od dziś o czym przypomina stare przysłowie. Muzyka oddziałuje na nas zarówno w stanach aktywności jak również podczas snu. Muzyka wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, pobudza lub hamuje działanie ośrodków odpowiedzialnych za nasz stan emocjonalny. Wystarczy krótko trwałe słuchanie muzyki czyli ok 20 minut w ciągu dnia aby pobudzić układ immunologiczny.
Muzyka chętnie wykorzystywana jest do walki ze stresem. W zależności od potrzeb pozwala się wyciszyć lub wręcz przeciwnie mobilizuje do działania. Wszystko uzależnione jest od tempa, rytmu, głośności. Muzyka pozwala na odreagowanie złych emocji związanych z relacjami międzyludzkimi, chorobą i pomaga obniżyć poziom lęków.
Wpływ muzyki na organizm ludzki już dawno został dowiedziony. Jak wynika z badań muzyka ma zbawienny wpływ na nasz układ trawienny - przyspiesza przemianę materii. Wpływa na napięcie mięśniowe, reguluje szybkość i siłę tętna, obniża próg wrażliwości zmysłów, zmniejsza aktywność układu nerwowego, zmniejsz stres.
Wykorzystując muzykę w ramach terapii w walce ze stresem czy każdej innej terapii powinna być dobierana indywidualnie do pacjenta i bezpośrednio przez niego samego, gdyż nie właściwy dobór może spowodować odwrotny skutek. Zamiast złagodzić stres może go dodatkowo wzmóc.

Podziel się!
Oceń aktualność
InspiroCMS © 2010. Wszelkie prawa zastrzeżone. | Zgłoś błąd